Pružné formy 

Pružné formy se vyrábí z materiálů na bázi silikonu nebo polyuretanu. Oba materiály mají své výhody a nevýhody. Silikony jsou nabízeny v širokém rozsahu tvrdostí, při odformování se nemusí separovat. Může u nich však snadno docházet k natržení a poškození formy. Polyuretany jsou odolné, nedochází u nich k změně objemu během skladování forem, ale jsou citlivé na vzdušnou vlhkost při vlastní aplikaci.

Pro výrobu pružných forem na umělý kámen dodáváme polyuretanové elastomery o různých tvrdostech. Jedná se o dvousložkové, tekuté licí pryskyřice. Po vytvrzení vznikne pružný, houževnatý materiál, odolný proto poškození a přetržení.
 
Gaform E45 (měkčí, častěji používaná) a Gaform E70 (tvrdší). Gaform E45 má tvrdost Shore A 45, a je nejpoužívanějším materiálem. Tvrdší Gaform E70 (Shore A 70) je má lepší tekutost a zatékavost, a umožňuje vytvářet formy s tenčími stěnami. V případě záporných úhlů se ale materiál hůře vytahuje z formy. Balení je 1, 10 a 20 kg.
 
I když jsou obě hmoty Gaform E45 i E70 celkem dobře tekuté, je vhodné při jejich použití také dávkovat GPUR odpěňovač. Tato látka se dávkuje v rozmezí 1 – 3 % na celkovou hmotnost směsi a výrazně pomáhá s odvodem bublin ze smíchaného materiálu. Výsledkem je hladší povrch a eliminace defektů v podobě bublin uvnitř formy. GPUR odpěňovač máme v balení 100 ml  a 500 ml.
 
Polyuretanové elastomery, na rozdíl od silikonů mají dobrou adhezi k podkladu. Proto je nutné při kopírování předmětů používat separátor, aby nedošlo k přilepení k podkladu. K tomu účelu slouží Separátor V11. Tento roztok se nanáší štětcem, hadříkem nebo stříkáním a zabraňuje přilepení pryskyřic v místech, kde to není žádoucí. Separátor V11 máme v balení 0,5 kg, 1 l  a 5 l.
 
Pokud je kopírovaný materiál (dřevo, sádra, beton apod.) příliš porézní, tak je doporučeno nejprve uzavřít póry pomocí penetrace. Epox Penetraci dodáváme v balení 0,5 kg nebo 1 kg  nebo 10 kg.
 
Pro prodloužení životnosti formy, a usnadněn vyjmutí umělého kamene z formy, je doporučeno používat Separátor CH14. Tento materiál se používá k ošetřování vnitřku formy, a zabraňuje jejímu poškození nebo nabalování vytvrzované betonové směsi v určitých částech. Formu lze ošetřovat nástřiky, nebo v tomto separátoru máčet. Separátor CH14 je v balení 1, 10 a 20 kg.

GAFORM E45
Dvousložkový licí polyuretanový systém k výrobě pružných forem. Tvrdosti po vytvrzení je 45 Shore A. Jednoduchý mísící poměr (100:100), dostatečná zpracovatelnost (10- 20 minut). Velmi odolný proti poškození a přetržení.
==technický list==

GAFORM E70
Dvousložkový licí polyuretanový systém určený především k výrobě pružných forem. Tvrdosti po vytvrzení je cca 70 Shore A. Větší tvrdost zajišťuje tvarovou stálost formy po vložení těžkých směsí. Velmi odolný proti poškození a přetržení. Lze použít i pro výrobu těsnění a vymezovacích dílců. 
==technický list=

 

 

Silikonové pryskyřice